Збільшити розмір шрифту Одесский форум

10.08.2022

Головна | Новини

Реєстрація народження під час воєнного стану - принцип екстериторіальності

В умовах війни працівники ДРАЦС продовжують виконувати свої обов’язки та доводять, що надання сучасних і якісних послуг для громадян — пріоритет їхньої діяльності.

З метою забезпечення доступу громадян до послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану, 26.02.2022 Міністерством юстиції України прийнято  наказ № 606/5 «Про внесення змін до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.02.2022 за № 255/37591.

Так, до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5) (далі – Правила реєстрації) внесено певні зміни, зокрема, главу 1 розділу ІІ доповнено новим пунктом 14, яким визначено, що у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

Таким чином, було запроваджено принцип екстериторіальності. Тобто, більше немає прив'язки до місця проживання батьків чи місця народження дитини.

Під час війни державна реєстрація народження  проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням одного чи двох батьків, когось із родичів, друзів чи іншої довіреної особи, в тому числі до органів місцевого самоврядування (виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад).

Сімейний кодекс України зобов’язує батьків зареєструвати народження дитини протягом одного місяця, але це не обмежує їх у праві звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в значно пізніші строки.
У період війни відповідальність за порушення місячного терміну не встановлюється.

Складнощі в реєстрації новонародженої дитини можуть бути викликані тимчасовою окупацією, через яку органи державної реєстрації України втратили можливість працювати.

Якщо малюка все ж було зареєстровано на тимчасово окупованій території – батьки можуть звернутися до суду на підконтрольній Україні території в спрощеній процедурі та без сплати судового збору. В такому випадку до переліку підстав для державної реєстрації народження дитини додається рішення суду про встановлення факту народження, яке підлягає негайному виконанню.

Підтвердженням факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я на період дії воєнного стану на території України проводиться надавачами медичної допомоги шляхом заповнення лікарем Медичного свідоцтва про народження  (ф. № 103/о) після проведеного огляду жінки, яка народила дитину та самої дитини. Звісно, такий огляд можливий, якщо в первинно-обліковій медичній документації жінки, в тому числі в електронній системі охорони здоров’я, наявні відомості, що підтверджують факт вагітності такої жінки.

Звичними підставами для державної реєстрації народження є медичний висновок про народження і медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), а також може бути довідка довільної форми, що видається медичним працівником за відсутності можливості заповнення медичного свідоцтва.