Збільшити розмір шрифту Одесский форум

09.08.2022

Головна | Новини

Про оскарження рішень, дій, бездіяльності державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації прав у період воєнного стану розповідає Віталій СЄБОВ

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2022 № 696 внесено зміни до Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 (далі – Порядок № 1128), серед яких визначено особливості проведення колегіальних розглядів скарг під час дії воєнного стану.

З урахуванням цих особливостей, Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) поновлено проведення засідань Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі – Колегія).

Нагадуємо, що територіальні органи Міністерства юстиції України розглядають скарги на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації (крім рішень про державну реєстрацію прав), які здійснюють діяльність у межах території, на якій діє відповідний територіальний орган.

Так, Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) розглядає скарги на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації (крім рішень про державну реєстрацію прав), які здійснюють діяльність у межах території Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 10 Порядку № 1128 розгляд скарг у сфері державної реєстрації під час дії воєнного стану проводиться без участі заінтересованих осіб.

Водночас, заінтересовані особи мають право подавати письмові пояснення по суті скарги у сфері державної реєстрації, які обов’язково приймаються колегією до розгляду.

Для надання зазначеними особами письмових пояснень по суті скарги Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) під час воєнного стану за 15 днів до дня засідання колегії забезпечує оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті інформації про дату засідання, та додатково повідомляє зазначену інформацію заінтересованим особам засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі у сфері державної реєстрації, доданих до неї документах, повідомлено заінтересованою особою або встановлено з інших офіційних джерел).

З оголошеннями про засідання Колегії можна ознайомитися за посиланням: https://just.odessa.gov.ua/?view=cat&category=1168

Також під час воєнного стану заінтересована особа має право заявити клопотання про надіслання їй матеріалів скарги в електронній формі на адресу електронної пошти. Мін’юст чи відповідний територіальний орган забезпечує надіслання таких матеріалів протягом 3-ох робочих днів після отримання клопотання.

Заінтересовані особи можуть отримати матеріали скарги в електронній формі на адресу електронної пошти або подати письмові пояснення по суті скарги до Колегії, направивши відповідне клопотання або пояснення на адресу електронної пошти: vrz@od.minjust.gov.ua.

Варто зазначити, що скарга на рішення, дії або бездіяльність у сфері державної реєстрації прав, що подана особою, яка не має на це повноважень, або не містить відомостей про прізвище, ім’я, по батькові (найменування) скаржника, його місце проживання (місцезнаходження), суть (реквізити) оскаржуваного рішення, дій або бездіяльності, обставини, якими обґрунтовується порушення прав скаржника, дати, коли скаржник дізнався про порушення своїх прав (якщо зазначення такої дати є обов’язковим), повертається скаржнику на підставі мотивованого рішення Міністерства юстиції України, його територіального органу не пізніш як через 15 днів з дня її надходження.

Повернення скарги не позбавляє скаржника права на повторне її подання в установленому порядку.

Перебіг строку на оскарження зупиняється з дня подання скарги до дня її повернення скаржнику.

Повідомляємо, що за результатами розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність у сфері державної реєстрації прав Міністерство юстиції України, його територіальні органи приймають одне з таких мотивованих рішень, яке не пізніше наступного робочого дня з дня його прийняття розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України чи відповідного територіального органу:

  • про задоволення скарги (якщо оскаржувані рішення, дії або бездіяльність не відповідають законодавству у сфері державної реєстрації прав);
  • про відмову в задоволенні скарги (якщо оскаржувані рішення, дії або бездіяльність відповідають законодавству у сфері державної реєстрації прав);
  • про залишення скарги без розгляду по суті.

Інформуємо, що у разі задоволення скарги на рішення, дії або бездіяльність у сфері державної реєстрації прав або підтвердження факту використання ідентифікаторів доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав іншими особами Міністерство юстиції України, його територіальні органи приймають рішення про:

1) скасування рішення державного реєстратора, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України;

2) виправлення технічної помилки, допущеної державним реєстратором, або про зобов’язання державного реєстратора виправити допущену ним технічну помилку;

3) зобов’язання державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації прав усунути допущені ними порушення з визначенням строків виконання такого зобов’язання;

4) тимчасове блокування або про анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав.

5) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України;

6) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Отже, звертаємо увагу на те, що вказаними змінами в законодавстві Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) як територіальний орган Міністерства юстиції України має можливість скасовувати рішення державних реєстраторів про зупинення розгляду заяви, про зупинення державної реєстрації та про відмову в державній реєстрації.

Інформуємо, що рішення про задоволення скарги у сфері державної реєстрації або про відмову в її задоволенні, висновок колегії (у разі розгляду скарг у сфері державної реєстрації колегіально) або їх засвідчені копії розміщуються на офіційному веб-сайті Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття рішення, з переліком рішень Колегії можна ознайомитися за посиланням: https://just.odessa.gov.ua/?view=cat&category=1171