Збільшити розмір шрифту Одесский форум

06.05.2022

Головна | Новини

Земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності в умовах воєнного стану

Державою, у зв’язку з введенням воєнного стану в Україні, було запроваджено ряд податкових звільнень, які, зокрема, стосувались податків на землю. 
 
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлюється, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням певних особливостей. 
 
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» дану норму доповнено підпунктом 69.14, яким встановлюється, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (тобто, мінімум до 31.12.2023), якщо земельна ділянка розташована на територіях:
  • на яких велися бойові дії;
  • тимчасово окупованих територіях державою-агресором;
  • за земельні ділянки, на яких знаходяться вибухонебезпечні предмети та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Дана пільга стосується як фізичних, так і юридичних осіб без обмежень, проте не стосується орендної плати за земельні ділянки приватної форми власності.  
 
Абзацом другим пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України регламентується, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, визначається Кабінетом Міністрів України.
 
Зауважимо, що з даної норми Податкового Кодексу України випливає, що має застосовуватись виключно перелік, визначений Кабінетом Міністрів України.
 
Станом на 30 квітня 2022 року є наказ  Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (яке хоч і входить до Кабінету Міністрів України як один із центральних органів виконавчої влади, проте є окремим органом державної влади), яким затверджується перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі – наказ). 
 
З повним текстом наказу можна ознайомитись за посиланням: httpss://ips.ligazakon.net/document/RE37789?an=1
 
Таким чином, питання визначення переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, який має бути прийнятий Кабінетом Міністрів України залишається відкритим, проте є наказ Мінреінтеграції, що свідчить про визнання державою низки територій, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).