05.12.2018

Головна | Новини

Заява про державну реєстрацію народження дитини: що повинні знати громадяни

Шановні батьки!

Питання державної реєстрації народження та визначення походження дитини регулюються Цивільним та Сімейним кодексами України, Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”.

Що повинні знати громадяни, які звертаються із заявою про державну реєстрацію народження дитини.

1. Народження дитини підлягає обов’язковій державній реєстрації. Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини  в державному органі реєстрації актів цивільного стану.                                        

Невиконання цього обов’язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.                                                  

2. Державна реєстрація народження провадиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем народження дитини або за місцем постійного проживання її батьків чи одного з них, у томі числі у закладі охорони здоров’я, де приймаються пологи.

3. Державна реєстрація народження провадиться при пред'явленні:

- медичного свідоцтва про народження форми №103/0-95;

- паспортів або паспортних документів, що посвідчують особи батьків (або одного з них);

- документа, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, заява матері, яка не перебуває у шлюбі, спільна заява матері та батька дитини, які не перебувають у шлюбі між собою).

4. Із заявою про державну реєстрацію народження мають право звернутися батьки дитини або інша особа, яка повинна пред'явити паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника.

Для державної реєстрації народження дітей, батьки яких є іноземні громадяни, необхідно до вищенаведених документів додавати копії паспортів з перекладом на українську мову, засвідченими в установленому порядку.

5. Якщо дитина народилась до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу (смерті, розірвання шлюбу), державна реєстрація народження дитини провадиться так само, як реєстрація народження дитини, батьки якої перебувають у шлюбі.

6. Якщо батьки мають спільне прізвище, то це прізвище надається дитині. Якщо батьки мають різні прізвища, то дитині присвоюється прізвище батька або матері, або подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ.

7. Власне ім'я дитини визначається за згодою батьків. При державній реєстрації народження дитині може бути присвоєно не більше двох імен.

8. Після державної реєстрації народження батькам видається свідоцтво про народження дитини.

9. У державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо державна реєстрація:

- суперечить вимогам законодавства України;

- повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації;

- з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.

10. Орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв’язку з наявністю однієї з наведених підстав, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі (стаття 21 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Інформує відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області